İşitme cihazının tipinin seçimi belli bir aşamada kullanan bireye bırakılabilecek olsa bile doğru olan en uygun modele hastanın etmenlerini göz önünde bulundurarak odyoloğun karar vermesidir.

 

 

Kulak Arkası İşitme Cihazları (BTE)

Kulak arkası işitme cihazları kulak kepçesinin arkasında yer alır ve dış kulakdan kulak kalıbı yardımı ile amplifiye edilen ses bireyin kulağına verilir. Her derece işitme kaybına uygun modelleri bulunmaktadır. Daha fazla kontrol, güç ve kazanç imkânı sağlamaktadır. Bebek ve çocuklarda kullanım kolaylığı sebebi ile sıklıkla kulak arkası (BTE) model işitme cihazı tercih edilmektedir.

 

 

 

Hoparlör Kulak İçi İşitme Cihazları (RIE, RIC)

Bu tip işitme cihazları ana kasa ve receiver (hoparlör) olmak üzere iki parçadan oluşmaktadır. Cihaz ana kasası kulak kepçesinin karkasında bulunmakta ve receiver (hoparlör) mini kulak kalıbı veya dome yardımı ile dış kulak yoluna uygulanmaktadır.

 

 

 

 

Kulak İçi ve Kanal İçi İşitme Cihazları (ITE, ITC, CIC)

Bu tip işitme cihazları hastanın kulak kanalı ölçüsüne göre yapılır. Tüm cihaz kulak içine yerleştiği için diğer cihazlara kıyasla daha az görünürlüğe sahiptir ve kozmetik kaygısı olan bireyler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Ancak bireyin kanal özellikleri ve akustik ihtiyaçları bu cihaz seçimine sınırlılık getirebilir. Hafif derece işitme kaybından, ileri derece işitme kaybına kadar uygulama imkânı sunmaktadır. Cihazın boyutlarının küçük olması sebebiyle daha küçük piller tercih edilmiş bu da daha çok pil sarfiyatına sebep olmaktadır. Tüm cihazın kulak içeresinde olması sebebiyle de kulak kiri ve oluşabilecek akıntılardan cihazın etkilenmesi mümkündür. Kulak içi cihazların bakımının diğer cihazlara kıyasla daha sık yapılması gerekmektedir.

 

 

Kemik Yolu İşitme Cihazları

Halk arasında genel olarak gözlük tipi işitme cihazları olarak bilinen işitme cihazlarıdır. Kemik yolu ile hava yolu işitmesi arasında açıklık olan hastalarda kullanılır. (Bu durumda diğer tip işitme cihazlarının kullanımı uygun değildir.) Gözlük sapına entegre kullanılabileceği gibi kafa bandı sayesinde de kullanılabilir. Ses iletimi kafatası kemik dokusu sayesinde doğrudan iç kulağa doğru gerçekleşir.