İşitme kayıplı bireylerde işitme kaybının olumsuz etkilerini önlemek veya gidermek amacıyla kullanılan ve kişinin ihtiyacı olan düzeyde işitebilmesini sağlayan cihazlara işitsel rehabilitasyon sağlayıcı cihazdır.

 

Mevcut işitme kaybının ilaç veya medikal tedaviyle düzeltilemediği durumlarda işitme cihazına başvurulur.  Sesleri yükselten gerektiğinde seslerde değişiklikler yapan elektronik protezlerdir. İşitme cihazları pil ile çalışır. İşitme cihazının 3 temel parçası bulunmaktadır. Mikrofon; ses enerjisini elektriksel sinyallere çevirir. Amplifikatör; oluşturulan elektriksel sinyallerin şiddetini arttırır. Hoparlör; şiddeti yükseltilen elektriksel sinyali ses enerjisine dönüştürür.

 

İşitme Cihazı ile Yaşam

 

İşitme kayıplı bireylerin bu kaybının derecesine, tipine bağlı olarak toplumun içinde (günlük yaşamda) iletişim ve etkileşimde birçok sorun yaşadıkları bilinmektedir. İşitme kaybı tedavi edilmediği sürece bireylerin yaşamını olumsuz yönde etkiler ve yaşam kalitesini düşürür. Sosyal, akademik ve duygusal anlamda sorunlara sebep olur. Bu nedenle tıbbi ve medikal anlamda düzeltilemeyen kayıplarda, hastaların işitsel rehabilitasyon cihazı kullanması onların hayat kalitelerini ciddi anlamda yükseltir. Bununla birlikte işitme cihazından ciddi olarak fayda sağlayabilmeleri cihaz kullanımından memnun kalmasına bağlıdır. Bu faydayı sağlayabilmeleri de işitme kaybının tipine, derecesine, yaşanan teknik sorunların kolaylıkla giderilebilmesine ve cihazı kullanan kişinin bireysel sorunları ile doğru orantılıdır.  İşitme cihazları, işitme kayıplı bireyin hayat kalitesini artırır.