Aile Eğitimi ve Psikolojik Danışmanlık

İşitme kaybına veya diğer nedenlere bağlı gelişimsel dil ve konuşma bozukluğu olan çocukların eğitiminde en önemli nokta; etkili ve doğal konuşma dilinin öğrenilmesinde, çocuk-aile ikilisinin, çocuk-eğitimci ikilisinden çok daha etkili olduğudur. Çocuklarında işitme kaybı olduğunu öğrenen ailelerde genellikle yasın beş evresi dediğimiz süreç yaşanır. Bunlar şok, inkar, pazarlık, depresyon ve kabullenmedir. Aile eğitiminin hedefi; bu basamakları hızlı geçmesini sağlayarak, aileye en iyi eğitimcinin kendileri olduğunu, dil becerilerinin en iyi doğal ortamda öğrenildiği bilincini aşılamaktır. 

İşitme kayıplı çocuklarda ailenin seanslara katılması, yapılan çalışmaları izlemesi, eğitmen ile iş birliği yaparak seansa destek vermesi oldukça önemlidir. Çok küçük yaştaki işitme kayıplı çocuklarda anne dersin tamamına dahil edilerek rol model olarak kullanılır. Bu durum çocuğun hem kendini güvende hissetmesini sağlar hem de seansa katılma isteğini ve öğrenme hızını arttırır. Seanslarda uygulananları günlük hayata taşımak çocuğun hayata karışmasını hızlandırır. Bu süreç içinde ailenin çocuğun potansiyellerine uygun beklentiler geliştirmesi, çocuğun gelişimini desteklemeleri konusunda danışmanlık hizmeti sunularak ailelerin çocuklarını ve onların yeterliliklerini daha yakından tanımaları ve onları topluma kazandırmaları konusunda bilinç oluşturmalarına yardımcı olunur. Aile,  eğitimin her aşamasında aktif olarak eğitime katılmalı ve bilgilendirilmelidir. Ailenin ve çocuğun, özel eğitim ve rehabilitasyon süreçlerine etkin ve pozitif katılımı kendilerine özgüven, yeterlilik duygusu, çalışma ve başarma azmi olarak geri döner. 

Odyomed’de çocukları yaşamın doğal akışına karıştırma çabasında en önemli unsur ailedir. Bu nedenle ailenin derslere katılımının yanında, aile eğitimleri de oldukça önemlidir. Aileler program boyunca çocuklarıyla nasıl iletişim kuracaklarını öğrenirler ve sonrasında da yaşam içinde uygularlar. Aile ile işbirliğiyle kurulan bağ ve aramızda oluşan güven başarının anahtarıdır. 

 

Sohbet penceresi aç
1
Canlı Destek
Merhaba,
Nasıl yardımcı olabiliriz?