NEDEN ODYOMED

İşitme ve Konuşma Merkezi Olarak
Neden Odyomed?

 • Bursanın ilk Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi olarak açılmış olmasına rağmen Odyomed sadece uzmanlığı olan işitme ve konuşma bozuklukları alanında çalışır.
 • İşitme ve konuşma bozukluklarının ortadan kaldırılması için birçok disiplinin bir arada ve uyum içinde çalışması gerekir.
 1. Öncelikle işitemeyen bebekleri işitenlerden ayırt etmek gerekir, işitme taramaları ve erken tanı bu nedenle çok önemlidir.
 2. İşitme kaybının tanısı ile ilgili olarak, kulak-burun-boğaz başta olmak üzere birçok tıp disiplini ile birlikte çalışır ve hastalarımızı birlikte izleriz.
 3. Tanılama için gerekli olan odyolojik test ve değerlendirmeler ana uzmanlık alanımızdır. Yeni doğan döneminden itibaren tüm bebeklik çağı işitme değerlendirmeleri pediatrik odyoloji bölümümüzde yapılmaktadır.
 4. İşitme kaybı olup da tıbbi olarak düzeltilemeyen bireyler işitme cihazları merkezimizde cihazlandırılırlar.
 5. İşitme cihazı ile yeterli işitme sağlanamayanlar koklear implant ameliyatı için kulak burun boğaza sevkedilip implantlandıktan sonra eğitimlerine kaldıkları yerden devam ederler.
 6. Sağaltımı tıbbi olarak yapılamayanlar Odyomed’de yıllar içinde geliştirilen rehabilitatif değerlendirmeye alınarak normalden sapmalar, geliştirilmesi gereken alanlar belirlenir.
 7. Rehabilitatif değerlendirme ile geliştirilmesi gereken alanları belirlenen bireyler ihtiyaçlarına göre
   1. İşitsel sözel terapi programı
   2. Konuşma bozuklukları programı
   3. Destek eğitim programı
   4. Bireysel terapilerle geliştirilen yetiler “grup programları” ile sosyal ortama taşınırlar.
   5. Gruplarda geliştirilen yetiler alanında Bursa’nın tek “özel eğitim anaokulu” olan anaokulumuza alınarak bireyler doğal yaşama karışmadanki son aşamayı gerçekleştirirler.
   6. Bu arada okula giden bireylerin programları okul programları ile eşgüdüm halinde desteklenir.
   7. Akademik desteğe ihtiyaç duyan bireylerde bu destek üniversiteye kadarki dönemde özel programlarla sürdürülür.
   8. Erişkin yaştaki işitme ve konuşma bozuklukların rehabilitasyonu için özelleştirilmiş programlar yürütülür.

     h. İŞİTME VE KONUŞMA BOZUKLUĞU OLAN BİREYLERİN İHTİYAÇ DUYDUKLARI ÖZEL UZMANLIK GEREKTİREN BU ALANLARIN GELİŞTİRİLMESİ VE UYUM İÇİNDE ÇALIŞMASI GEÇTİĞİMİZ 36 YILIN TECRÜBESİ İLE HARMANLANARAK ODYOMED’İ ALANINDA ÖNCÜ VE UZMAN BİR KURULUŞ YAPMIŞTIR.

Sohbet penceresi aç
1
Canlı Destek
Merhaba,
Nasıl yardımcı olabiliriz?