Akıcı Konuşma Bozukluğu: Hızlı Konuşma

  • Tarih: 30 Ocak 2023

Kekemelik ve hızlı konuşma; akıcı konuşma bozukluğu sorunları arasında yer alır. Sorunun erken fark edilmesi, rehabilitasyon sürecini hızlandırarak, sonucun başarısını önemli ölçüde etkiler.

Bilimsel olarak “Cluttering” veya “Takifemi” olarak da adlandırılan “hızlı- bozuk konuşma”, anormal hızda ve düzensiz konuşmayı tarif etmektedir. Daha net bir anlatımla; konuşma bütünlüğünde duraksamalar, sözcüklerde hecelerin yer değiştirmesi, bu düzensizlikler nedeniyle konuşmanın anlaşılamaması halidir

  • Çoğunlukla tek heceli ve kısa sözcükleri tekrarlarlar ve zorlanma da yoktur.
  • Çok hızlı konuşurlar ve bunun farkında değilmiş gibidirler
  • Kekemelikte olduğu gibi konuşma akıcılığında bozukluğudur fakat; aşırı hızlı, konuşmada düzgün olmayan bir tempo, ağırlıkla konuşulan konuyla ilgisiz sözcük ve ifade tekrarlarından oluşan konuşma bozukluğu vardır.

Akıcı Konuşma Bozukluğu Hızlı Konuşma Odyomed Bursa İşitme Ve Konuşma Merkezi Terapi Programları Arasında

Konuşma Hızını Düşürmeyi Hedefleyen Terapi ve Egzersizler

Odyomed İşitme ve Konuşma Bozuklukları Merkezi Bursa’da, uzman terapistlerimiz uyguladıkları özel ve bilimsel rehabilitasyon dersleriyle temel olarak konuşma hızını düşürmeyi amaçlayan terapi uygulamaları düzenlemektedir.

Programlarda farkındalığın yükseltilmesi ve dil organizasyonunun güçlendirilmesi de hedeflenir. Terapi programları sonuç ve gelişim merkezli, performans gelişimlerine bağlı olarak bir üst seviyeye taşınır.

Sohbet penceresi aç
1
Canlı Destek
Merhaba,
Nasıl yardımcı olabiliriz?