Anne ve babalar, anaokulu seçerken dikkat!

  • Tarih: 16 Temmuz 2022

Kaynak: bshaberler.com

Özel Odyomed Kurum Müdürü Nesrin Mıhçıoğlu, 3 yaşına kadar çocukların eğitiminin kişilik özellikleri açısından da çok önemli olduğunu kaydetti. Tıpkı okul döneminde olduğu gibi okul öncesinde de anaokulunun da ikametgaha bağlı olduğunu söyleyen Mıhçıoğlu, çeşitli önerilerde bulundu.

Devletin zorunluluk getirmesinin ardından her ailenin çocuğuna okul öncesi eğitim aldırmak zorunda olduğunu vurgulayan Mıhçıoğlu, “Devletin açtığı ve özel okullar var. Anaokuluna geç uyanmamız büyük bir kayıp aslında. Bir çocuğun eğitiminde erken çocukluk dönemi her şeyi belirliyor. 3 yaşına kadar zihinsel gelişimin yüzde 70’i tamamlanıyor. 3-6 yaş arasında yapıların bitmesi gerekiyor” dedi.

ÖZEL ÇOCUKLARA ÖZEL ÖNERİLER

İşitme ya da konuşma kaybı olan çocukların anaokulu seçimlerinde dikkat edilmesi gereken hususlar olduğunu da kaydeden Odyomed Kurum Müdürü Nesrin Mıhçıoğlu,” Bu çocuklar normal anaokullarına gidiyor. Elbette ki, hiç anaokuluna gitmemesinden iyidir bu durum. Bu çocukların akran grubu içerisinde ayrı bir parantezde eğitilmeleri gerekiyor. Henüz bunu çok iyi başaramıyoruz” açıklamasında bulundu.  Nesrin Mıhçıoğlu ayrıca kurum olarak Bursa’da ağırlıklı olarak işitmeye bağlı konuşma sorunu olan çocuklar için erken çocukluk programı hazırladıklarını söyledi.

VELİLERE ÖNERİLER

Anaokulu çağında çocuğun kaydının ikametgaha göre bir okula düştüğünü vurgulayan Mıhçıoğlu, “Okul öncesi eğitimde sıfır öncesi noktasının çocuğa zarar verme olarak düşünüyorum.  Burada verilecek zararın telafisi son derece zor. Şekillenmemiş yumuşak bir şeye iz bırakıyorsunuz. Bu izin doğru çıkması lazım. Bir yanlış yapılırsa, çocuğun kişiliğine nitelik olarak bir olumsuzluk veriliyor. Okulun ortamına, eğitimine, öğretmenine ve çocuğun mutluluğuna bakmak gerekiyor. Çocuk bunu kapıdan girdiğinde belli ediyor. Çocuklara bakarak bu anlaşılabiliyor. Özel bir durum varsa buna da dikkat etmek gerekiyor. Bazı uzmanlar yetersizlikleri olan çocuklara özel olarak bir anaokulunda toplanıp eğitim verilmesini doğru bulmuyor. Bunu gerçekten iyi tartışmak lazım” diye konuştu.

Sohbet penceresi aç
1
Canlı Destek
Merhaba,
Nasıl yardımcı olabiliriz?