Ebeveynleri Kaygılandıran Soru : Konuşma Bozukluğu, İşitme Kaybının Kaçınılmaz ve Tedavi Edilemez Sonucu mudur?

  • Tarih: 3 Ocak 2023

Odyoloji biliminin gelişimiyle, daha 30-40 yıl öncesine kadar sıkça kullanılan tanım ve ifadeler de değişti. Öncelikle ifade edelim ki; günümüz bilimsel anlayışı dahilinde “sağırlık ve dilsizlik” tabirlerini tamamen rafa kaldırdık. Bunun yerine “İşitme kaybına bağlı konuşma bozukluğu” diyoruz.

Şimdi başlıkta yer alan soruya uzatmadan yanıt verelim. Bebeklik çağında işitme kaybına yol açan olguların birçoğu tedavi edilebilir. Özetle; erken teşhis ve doğru tanıya paralel tedavi ile başta konuşma bozukluğu olmak üzere birçok kötü olasılık elimine edilebiliyor. Burada esas konu edilen; tıbbi tedavi ile düzeltilemeyen işitme kayıplarıdır.

İşitme kaybı sonuç olarak; kulağa gelen ses sinyallerinin, beynin işitme merkezine yetersiz ulaşması ile kendini gösterir. İşitme merkezi doğuşta nöral bağlantıların henüz oluşmadığı bir durumdadır. Kendisine ulaşan sinyallerle şekillenir, işitsel hafıza, bilişsel bağlantılar buna göre oluşur. Ayrıca bu olgunlaşma beli bir yaş aralığını kapsar. 4 yaşında işitsel korteks büyük ölçüde şekillenmiş olur. Bu şekillenmede kendisine gelen sinyaller büyük önem taşır. İnsan nasıl duyarsa, beyin yapısı da ona göre oluştuğundan, işitme sorunu olan çocuklar da öyle konuşur. Bu nedenle birçok farklı dil var.

İşitme kaybı ağırlaştıkça; konuşma da bozulmaya başlar. Daha önemlisi; bilişsel kabiliyetler de ciddi olarak etkilenir. Anlama- Kavrama -Algı -Dikkat -Hafıza gibi özellikler de işitme kaybına paralel olarak bozulur. Bu nedenle tıbbi olarak düzeltilemeyen işitme kayıplarında erkenden işitme cihazı kullanımı ve işitsel rehabilitasyon; yaşamsal önem taşır. Zamanında yapılan iyi cihazlandırma ve uygun rehabilitasyonla bu problemlerin oluşması önlenebilir.

Bursa’da konuşma ve dil terapisi, rehabilitasyonu alanlarında hizmet veren Odyomed, önce çözüm odaklı, akademik normlarda uzman kadrosu, işitme ve konuşma terapisini destekleyen, etkinliği kanıtlanmış teknolojisiyle daima yanınızda olacak. Kaygılarınızı bir kenara bırakarak modern odyoloji bilminin fark oluşturan değerlerine odaklanın. İşitme kaybı olan bir çocuk da, pekala doktor, mühendis, öğretmen olabilir. Önemli olan erken tanı ve tedavi! Kararlı, etkili terapi ve rehabilitasyon programları.

Sohbet penceresi aç
1
Canlı Destek
Merhaba,
Nasıl yardımcı olabiliriz?