Zihinsel Engelli Demek Yerine Zihinsel Yetersizliği Olan Çocuklarda Dil Ve Konuşma Bozuklukları Nasıl Çözülür

  • Tarih: 15 Ocak 2023

Tanım ve ifadelere takılı kalmak elbette bir tercih! Fakat Odyomed olarak engelli tanımını tercih etmiyoruz. Söz konusu zekâ ve zihinsel kabiliyetler olduğunda yine aynı tavrımızı koruyoruz. Zekâ geriliği veya zekâ engeli, birçok yanıyla sorgulanan konulardır. Farklı katmanları ve yönleri vardır. Bu sorunu olan çocuklar çok yönlü değerlendirilmeli ve problemleri tespit edilerek erken müdahale edilmelidir.


Daha da önemlisi sorunlarına yönelik özelleştirilmiş terapiler oluşturulmalı ve kararlılıkla uygulanmalıdır. Yapılan birçok bilimsel araştırma zihinsel yetersizliği olan çocukların dil gelişimi düzeylerinin, zekâ yaşı seviyelerinden daha düşük olduğunu göstermektedir.


Bu durumu şöyle de açıklayabiliriz. Bu problemi bulunan çocuklar, yaşıtlarına göre; dil gelişiminde ve konuşmada geriden gelmektedir. Peki bu çocuklar kim?


  • Down Sendromu olan çocuklar

  • Otizm sorunu tespit edilenler

  • Serebral Palsi teşhisi konulmuş çocukları bu başlık altında değerlendirebiliriz.  


Ana belirtiler ise çok nettir. Ebeveynler tarafından rahatlıkla fark edilebilir.


  • Zihinsel yetersizliği olan çocuklar çoğunlukla konuşmaya yaşıtlarından daha geç başlar ve engellerinin durumuna bağlı olarak yavaş gelişim sergiler.

  • Zihinsel yetersizliği olan çocukların zihin gelişiminde hafızalarını güçlendirerek  çalıştırmak için tekrarlara ihtiyaç vardır.  

  • Çocuğun dikkat ve ilgisini işitsel uyaranlara odaklamak adına, aktif olabileceği bir ortam oluşturmak, bu terapiyi & rehabilitasyonu oyun ortamında sunmak gerekir. Odyomed Özel Eğitim programlarıyla da, bu konuda uzman bir merkezdir.

Sohbet penceresi aç
1
Canlı Destek
Merhaba,
Nasıl yardımcı olabiliriz?