Konuşma Terapisti

  • Tarih: 10 Ocak 2023

Dil ve konuşma terapisti, en iyi, en başarılı, gelişim ve sonuç odaklı, bilimsel programları uygulayan uzmanlar olarak, dil ve konuşma terapisi ile Bursa’da Odyomed Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinde, ülkemizin ve dünyanın farklı bölgelerinde hizmet vermektedir.

Dil ve konuşma terapisi neden önemlidir?

İletişim, bireyin hayatında en önemli kanaldır. İnsanoğlu, hayatın her noktasında; evde, işte, okulda kendini ifade etmek için konuşur. Duygularını, taleplerini, bildiklerini paylaşmak için iletişime geçer. Dolayısıyla iletişimin sağlıklı ve anlaşılabilir olabilmesi için konuşmanın bir bütünlük içinde ve anlaşılabilir olması önemlidir.  Kimi zaman işitme kaybı sebebiyle, ki zaman anatomik bir sorundan dolayı, bazen de mental gelişimde ortaya çıkabilen problemlerden ötürü; konuşmada; iletişimi engelleyecek sorunlar görülebilmektedir.

Dil ve Konuşma Terapisti

İşte dil ve konuşma terapistleri; Odyomed Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nde, zaman zaman sorunun kökenini oluşturan sorunlar için hekimlerden de destek alarak özel terapi ve rehabilitasyon programları uygulamaktadır. Program özelliklerini linke tıklayarak inceleyebilirisiniz https://odyomed.com/ozel-egitim-ve-rehabilitasyon-merkezi/ozel-egitim-ve-rehabilitasyon/

Dil ve konuşma terapisi nasıl yapılır?

Bu programlarda temel amaç, bireyin günlük yaşamını engelsiz sürdürmesine, normalleştirmeye yöneliktir. Bursa’da dil ve konuşma terapisi ve rehabilitasyonunda saygın ve güvenilir bir konuma sahip olan Odyomed’te, işitme kaybı olan veya dil ve konuşma bozukluğu olan çocuklar için bireyselleştirilmiş, ihtiyaçlarına uygun programlar izlenmektedir.

Dil ve konuşma terapisti, bir çocuğun yaşını ve gelişimini analiz ederek önce uygulanacak programı saptar. Yetişkin bireylerde tedavi ve program farklı tatbik edilebilir.

Kelimelerin doğru telaffuz edilmesi, konuşmanın akıcılık kazanması için egzersizler yapılır. Kekemeliğin altında yatan nedenler, şayet varsa heyecan kontrolü, çocuğun özgüven kazanması sağlanır. Yüksek sesle konuşan kişilere yönelik, sesi doğru kullanma uygulamaları da yine bu kapsamdadır.

Konuşma Terpisti
Dil ve konuşma terapisinde ölçümleme önemlidir!

Dil ve konuşma terapisi Odyomed Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nde,  Erken Müdahale, Biyeselleştilmiş Eğitim, Destek Eğitim, Erken Müdahale, Grup Seans gibi özel programlar kapsamında sürdürülmektedir. Her program aynı zamanda gelişimi ölçümleyen testlerle takip edilir. Eksikler saptanır, tekrar programları oluşturulur. Bu süreç de ailenin de büyük önemi olduğu için onlara yönelik bilgilendirmeler ve eğitimle farkındalık oluşturulur. Odyomed Eğitim ve Rehabilitasyon Sistemi Farklarını hazırladığımız videodan detaylı olarak öğrenebilirisiniz https://www.youtube.com/watch?v=IqIwEsCebf4

Sohbet penceresi aç
1
Canlı Destek
Merhaba,
Nasıl yardımcı olabiliriz?